2017 – Actilingua 2týdenní – Michaela Ketnerová 

Doprava

            Do Vídně jsem se dopravila moderně zařízeným autobusem od Student Agency, ve kterém se těch 5 hodin jízdy zdálo jako chvilička. Měli jsme na výběr z mnoha časopisů, filmů, knih, písní a podávaly se horké nápoje. Ve Vídni mi už stačilo jenom 40 min, abych se dostala k mé hostitelské rodině.

Každý den jsem poté jezdila do školy z metra Unter St. Veit na Landstrasse, kde jsem přestoupila na tramvaj, která mě popovezla 3 zastávky na Rennweg. Vyhodná pozice mého ubytování byla, že jsem svou cestu mohla započít jak v metru U4, ale i tramvaji, která by mě svezla na U6, nebo další tramvají mířící k U3. Takže jsem si vždy podle toho, co jsem chtěla zrovna navštívit, vybrala z těchto možností.

Ubytování

            Ubytovaná jsem byla v hostitelské rodině, jež se skládala z postaršího manželského páru a jejich dospělého syna, který ale nebyl skoro doma. Všichni v rodině byli velmi vzdělaní. Hned se o mě začali zajímat a vyptávali se na život v Česku. Dostala jsem svůj vlastní pokoj se vším, co jsem potřebovala. Byl tam psací stůl, veliká skříň, noční stolek s lampičkou a dokonce i rádio a nějaké ty německé knihy.

Výuka

            Výuka probíhala ve formě standartního kurzu o 2 vyučovacích hodinách denně (jedna měla 1.5 h). Každý z těchto dvou úseků byl vyučován jiným kantorem. V prvním úseku jsme měli gramatiku a v druhém mluvení. Dostali jsme zapůjčenou učebnici a také spoustu ofocených materiálů. Výuka byla velmi dobře pojatá, hodně jsem se tam rozmluvila. Navíc se tam člověk může seznámit se spoustou lidí z různých koutů zemí, jako například Rusko, Amerika, Švýcarsko, Rumunsko, Západní Afrika atd. Každý čtvrtek jsme psali test z gramatiky probrané za celý týden.

            Škola sama o sobě byla zařízena velmi moderně. Měli jsme přístup k 17 počítačům a WiFi. Na nástěnkách byly rozvěšeny rozvrhy a nabídka výletů v příslušném dvoutýdenní. Výlety v pracovních dnech byly zdarma a jednalo se většinou o procházky městem s průvodcem, ale i o aktivity, jako lekce valčíku, nebo ochutnávka rakouské kuchyně. O víkendech se pořádaly půldenní nebo celodenní výlety do různých koutů Rakouska, tyto výlety byly už ale placené.

Volný čas

            Ve volném čase jsem se věnovala studiu němčiny a prozkoumávání Vídně. Navštívila jsem spoustu muzeí, která jsou ve Vídni do 19 let zcela zadarmo. Také jsem se byla koupat v Dunaji společně s kamarádkami z jazykové školy. Více o tom, co se dá podniknout ve Vídni, si můžete přečíst v mém článku níže.

Stravování

            Od nadace jsem měla předplacenou polopenzi u rodiny. Dostávala jsem tedy vydatné snídaně a večeře. Mohla jsem si s sebou do školy vzít i nějaké ovoce na svačinu. Obědy jsem si zařizovala tak, že jsem si v supermarketu nakoupila levné potraviny a z nich si obědy připravovala, protože ve Vídni je vše mnohem dražší než u nás, takže například za obyčejnou koblihu člověk zaplatí 20 Kč.

             Za tento kurz jsem udělala veliký skok v mé němčině. Když jsem přijela, nebyla jsem schopná plynule mluvit, protože mě nenapadaly v takové rychlosti slovíčka, která jinak umím. Na konci mého pobytu mi už nedělalo problém povídat si o běžných tématech v němčině. Za tento kurz jsem Nadaci Václava a Livie Klausových velmi vděčná. Umožnil mi jednak zlepšení mé jazykové úrovně v němčině, ale i zažít, co bych si jinak naše rodina nemohla dovolit.

Děkuji, Michaela KetnerováThe best German course – Actilingua!

            Hi, my name is Michaela and I would like to share with you my experiences from Vienna and Actilingua course. All this comes with useful advices and recommendations.

             First of all, it is good to make some preparation before you arrive in Vienna. You can start with basic research on Actilingua blog (I would recommend you to read this article: https: //blog.actilingua.com/10-gruende-fuer-wien/ ). Afterwards, I have downloaded offline city map of Vienna (it is called Wien Offline Stadtplan and you can get it either on Google Play and App Store). In this app you can see all names of streets and interesting places and moreover there is

also a possibility to make your own saved points. I have found this app very useful when travelling across Vienna. Then, I went through all things I have already learned in German to get into the language. But if you are complete beginner, do not worry. In Actilingua you will learn very quickly, since you are in everyday contact with the language.

 

How to make you progress in German even quicker? I have a few tips for you.

 • When you arrive in Actilingua, you will get a word book with basic words, read through it and take it everywhere with you so you can learn in every free minute.
 • Buy a German book, you can get books for learners in Thalia store (one is near Actilingua in Landstrasse shopping mall) where you can choose from a variety of German levels.
 • Make friends at school and travel with them so you can speak together in German.
 • Read free newspaper (you can get them on every metro station in the mornings).
 • Go on every gratis tour, which Actilingua offers, these tours are the best way, you can explore Vienna and practice your German, since students are eager to speak with each other.

 

The best things to do in Wien

 • Schönbrunn
The most glorious tourist attraction is undoubtedly this palace. Besides its interesting interior, there is a huge garden with Gloriette on the hill. There is also the biggest maze I have ever seen. And one tip for hot days: behind the Gloriette there is a small lake, about which not many people know, that it is allowed to swim there!
 • Naschmarkt

Do you want to experience an atmosphere of the true Vienna market? Are you interested in buying coconuts, falafels, watermelons or clothes? Then this place is ideal for you. Moreover, you can bargain here.

 • Hundertwasserhaus

Such a unique piece of architecture is surely a place you have to visit. Walls of this house are colourful with many details on them and moreover there are a wavy floor and waterfalls inside!

 • Prater

Would you like to spend your day in amusement park, but you do not have money or courage to travel such a long way to visit one? Vienna brings you a solution – amusement park called Prater in the centre of the city. And moreover, the entry is for free!

 • Mariahilferstraße

The best place to go shopping, you can buy literally everything here. There are really expensive shops, but also cheaper ones, or even second-hand shops which earnings go to charity.

 • Swimming

There are so many places, where you can swim, however, not all of them are for free and with clear water. I searched for 2 hours to find the best place and then finally, I found it. So, here is the way: take metro to the station Alte Donau and then take bus 220 or 20B to Arbeiterinnenstrandbad and the beach will be just in front of you.

 • Museums

Useful thing to know is, that in Vienna you can go to mostly every museum for free when you are under 19. You just have to bring your ID card with you. I was in Naturhistorisches Museum and in Technisches Museum. It was a great experience, since there was even robotic Tyrannosaurus Rex! If you are interested in art, you can visit Kunsthistorisches Museum or MUMOK, which is oriented on a modern art.

 • Opera

Phenomenal opera in Vienna was my best culture experience, besides from the Donauinselfestival. However, it is really expensive, so you have to be smart. You have to arrive one hour and half before the performance starts to get standing ticket, which cost only 3 Euros.

 • Kahlenberg

I wouldn`t ever know about this place without going on a trip with Actilingua. This place, out of the city centre, offers you a nice view of whole Vienna. On the way back, you can go through nice nature and also visit restaurant with tasty wine.

 • Sachertorte

This cake tastes like heaven, but only if you eat the original one. Therefore, I recommend you to buy it in Sacher Hotel, which is right next to the Albertina.

 

            Of course in Vienna you can do much more things, for example go to the cinema, where you have a discount thanks to a Actilingua card or visit some festivals. I visited Donauinselfest, which is the biggest open-air festival for free in Europe.

 

            I hope I helped you with your preparation and research for your course in Vienna.

Michaela Ketnerová

'IMG_20170624_192551_806''IMG_20170625_093053_329''IMG_20170627_140645''IMG_20170624_192551_809''IMG_20170627_141447''IMG_20170626_215720_005''IMG_20170627_141039''IMG_20170627_142358''IMG_20170627_141537''IMG_20170627_142446''received_859201147561907 (1)'