Dva neuvěřitelné týdny ve Vídni aneb boj s němčinou

Každodenní cestování do školy bylo naprosto v pořádku, jelikož jsem na to zvyklá. Akorát mě překvapilo, že tramvaje jezdí pomaleji než u nás. V cizích městech nemám problém se zorientovat, případně se zeptat na cestu. Jediné co bych vytkla, byla mapa, kterou jsem obdržela. Na mapě totiž bylo zaznamenáno, jak ubytování, tak i škola špatně, takže jsem hned první den přišla pozdě. Naštěstí to nevadilo, protože lidi brali postupně, takže jsem si stejně ještě vystála řadu.

Co se týká ubytování, bylo trošku dál od centra, ale to mu neubírá na kvalitě. Paní i její syn byli velmi milí. Měla jsem svůj vlastní pokoj, prostornou skříň a kdykoliv jsem si mohla zatopit. Paní mi nabídla i vyprání věcí a v bytě byla k dispozici i wi-fi. Každý večer mi byla nabídnuta pomoc při úkolech, takže jsem měla vše dobře. Akorát na některá jídla nejsem zvyklá, takže mi tolik nechutnala, ale myslím, že každému chutná něco jiného. I přesto jsem byla nadmíru spokojena.

Na dvoutýdenní kurz němčiny ve Vídni jsem jela s tím, že se snad ani nedomluvím, ale nakonec vše dopadlo dobře. Spolužáci, učitelé i škola byla opravdu výborná. Atmosféra v hodinách byla fascinující a kamarádská. Učitelé neměli problém vysvětlit jakoukoliv věc nebo rozpoutat s námi vtipnou konverzaci. Nejlepší mi přišli Dyugu a Sebastian, které jsme měli na konverzaci. Dalo se s nimi skvěle bavit a každou hodinu jsme hodně nasmáli. Za celou dobu co studuji, to bylo poprvé, co jsem se těšila do školy. Myslím, že české školství by se mělo změnit hlavně v přístupu učitelů k žákům. Odpolední vyučování mi vyhovovalo, jelikož jsem konečně nemusela vstávat tak brzo a stejně jsem ještě stihla projít kus Vídně.

Podpora nadačního fondu byla kompletní a není již co vylepšovat, protože mi stačily peníze na vše. Informace k pobytu byly podrobné a není nic, co bych vytkla.

Myslím, že mým následovníkům nemám co předat, neboť každý má jiný způsob života a pokud chtějí být samostatní, tak by se s tím měli sami poprat. Já jsem do toho šla naslepo a díky tomu jsem získala další zkušenosti do budoucna.

Celkově mi tento kurz pomohl v komunikaci s lidmi a dorozuměním se. Je škoda, že nemohl být delší, protože jsem konečně začínala chápat němčinu do hloubky. Životní styl ve Vídni se mi zalíbil. Není tak uspěchaný jako tady v Ostravě. Doufám, že se tam brzy zase podívám.

Velmi Vám děkuji za tuto příležitost

S pozdravem Simča Musialková

Ostrava