Začátkem této zprávy bych chtěl ještě jednou poděkovat Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových za poskytnuté prostředky a paní PaeDr. Ďoubalové za poskytnuté služby, velmi si toho vážím.

Nejprve pár slov k dopravě. Po příjezdu do Prahy jsem se přemístil na autobusové nádraží Florenc, odtud jsem pak cestoval autobusem až do Lyonu. Autobus Eurolines byl klimatizovaný s pohodlnými sedadly a sociálním zařízením, řidiči byli milí a ochotní podat veškeré informace. Cesta proběhla bez komplikací a v sobotu ráno jsme šťastně dorazili na autobusové nádraží Perrache v Lyonu. Nádraží Perrache je dopravní uzel spojující v sobě autobusovou, vlakovou a městskou hromadnou dopravu. Podle mnoha směrových tabulí jsem se dostal na vlakové nádraží, kde jsem se v informačním centru zeptal, jak se dostat na nádraží Lyon Part-Dieu, ochotná paní mi poradila, že nejjednodušeji se na Part-Dieu dostanu tramvají. Po příjezdu na Part-Dieu jsem si vyzvednul lístek, který jsem si rezervoval přes internet. Vlak do Vichy byl velmi pohodlný a cestovalo se v něm příjemně. Celkově byla cesta příjemná, vždycky když jsem potřeboval tak jsem se setkal s příjemným vystupováním a ochotou pomoct a poradit ať už od zaměstnanců SNCF nebo francouzských spolucestujících.

Po příjezdu do Vichy mne čekalo milé překvapení, rodina mi nabídla opravdu luxusní ubytování, velký pokoj s pohodlnou postelí, výborné sladké snídaně, jak je ve Francii zvykem a dobré teplé večeře. Pan Sarre mi také nabídl přístup k internetu, kdykoli jsem potřeboval. Pan a paní domácí byli milí a příjemní společníci, doufám, že se v budoucnu ještě setkáme.

Cavilam jsem měl pět minut pěšky od domu. Cavilam je moderní škola, která se přes prázdniny rozrostla i do okolních lycée a college. Odhaduji, že do Cavilamu se mnou přijelo asi pět set nových studentů z celého světa. Přivítali nás bilingvní istruktáží, jak to na Cavilamu chodí, pak následoval rozřazovací test z francouzštiny a vybírání si zaměření odpolední výuky. Naše testy byly vzhodnoceny až překvapivě rychle, odpoledne už jsme byli rozřazeni do tříd podle úrovně francouzštiny a věku, s třídou, se kterou jsem poznal první odpoledne, jsem pak trávil každodenní ranní tříhodinovku. Ve třídě nás bylo dvanáct, což je podle mne ideální počet, výuka mě velmi bavila, dozvěděl jsem se mnoho nových věcí z oblasti jazyka a seznámil se s novými lidmi, vzájemně jsme poznávali kulturu našich zemí a konfrontovali je s francouzským prostředím. Vzhledem k tomu, že ve třídě se nás sešlo mnoho národností např. Brazilci, Španělé, Turci a další, byla francouzština jediným společným komunikačním jazykem. Je to úžasný pocit, když můžete používat jazyk, který máte rádi a víte, že se dokážete, sice s občasnými obtížemi, domluvit. Naše vyučující byla mladá a energická, výuka probíhala rozmanitými prostředky a spojovala v sobě mnoho témat. Opravdu jsem se na naše kurzy těšil.

Od dvanácti do dvou jsme měli pauzu na oběd. Jídlo v jídelně Cavilamu se skládalo z předkrmu, hlavního chodu, dezertu a samozřejně nemohl chybět skvělý francouzský sýr.

Odpoledne po obědě jsme do půl čtvrté měli ateliéry, které jsme si vybrali první den, podle toho, na jakou jazykovou dovednost se chceme zaměřit. Byl jsem v ateliéru tvůrčího psaní, první minuty každého ateliéru jsme společně rozebrali nějaké téma, pracovali s texty, dělali slohová cvičení a pak jsme se pustili do psaní textu na dané téma. Naše vyučující vybírala témata, o kterých se v současné době ve Francii diskutuje, dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o tom, jak se ve Francii žije.

Po kurzech jsme si mohli vybrat z rozmanitých kulturních a sportovních aktivit, pracovníci kulturní kanceláře Cavilamu se nám ochotně věnovali, a kdyby si přece jen někdo nevybral, mohl navštívit Office de tourisme a vybrat si tam z programu města Vichy. V Cavilamu vám všichni ochotně poradí a poznáte spoustu nových lidí, věnují se každému studentovi.

Vichy je malé město s cca dvaceti pěti tisíci obyvateli, jeho bohatá historie z něj udělala lázeňské i turistické centrum. Město je plné zeleně a krásné architektury, sportoviště u řeky nabízejí rozličné možnosti zábavy. Na svou velikost je ve Vichy mnoho obchodů, kaváren a restaurací. Z mnoha památek jmenuji například secesní kostel a nádhernou operu, která v sobě kombinuje několik uměleckých směrů.

Celý pobyt ve Francii jsem si opravdu užil, získal jsem větší jistotu ve vyjadřování, zrychlil svoje reakce, dozvěděl se něco o francouzských zvycích a životním stylu, poznal mnoho nových známých. Mám plno krásných vzpomínek a také další motivaci ke studiu francouzštiny. Určitě bych se chtěl do Vichy a do Francie, někdy v budoucnu vrátit.

Na závěr bych všem, kteří budou do Vichy cestovat poradil, ať si na přestupy během cesty nechají dostatečnou časovou rezervu, pokud si nebudete vědět rady, nebo potřebovat pomoc, nebojte se Francouzů zeptat, jsou velmi ochotní, řekl bych, že dokonce více než Češi.

František Georgiadis