HODNOCENÍ POBYTU VE VICHY

Předně chci poděkovat za všechny informace, které mi byly poskytovány (jak z Nadačního fondu Livie a Václava Klausových tak z Jazyků v zahraničí) již dlouho dopředu. Za Vaši profesionalitu v jednání, ze kterého je vidět spoustu zkušeností a desítky mladých obdarovaných jimž jste umožnili „poznat svět“.

Doprava byla vyřešena perfektně. Z počátku jsem měla strach z tak daleké cesty, ale ukázalo se, že byl zbytečný. Pro cestu tam i zpět mi byl objednán spoj z Prahy do Lyonu u společnosti Eurolines. Cesta byla v obou případech velmi klidná. Z Lyonu pak jednoduše navazovaly přímé vlaky do Vichy.

Syn manželů Villiersových, u kterých jsem bydlela, si mne vyzvedl přímo na nádraží ve Vichy, pomohl mi se zavazadly a autem mě dopravil přímo k domu. Tam už mě mile přivítali i jeho rodiče. Ubytovali mne v pokoji s výhledem do zahrady, ke kterému patřila i samostatná koupelna. Dostala jsem také vlastní klíče od domu. Všichni členové rodiny byli velmi milí. Paní Villiersová mě často vozila do školy, protože zde pracovala, a tak jsem měla denně skvělou příležitost procvičovat si francouzštinu v běžné rozhovoru.

Ve škole jsme začali v pondělí ráno rozřazovacím testem. Ten byl trochu náročný, ale nakonec mi byla přidělena úroveň B1 a odpovídalo to opravdu mým schopnostem. Ve třídě nás bylo zhruba 15 spolužáků na stejné úrovni. Bylo povzbudivé vidět pokroky i chyby ostatních. Uklidňovalo mne to, že žádný učený z nebe nespadl a motivovalo do další práce. Žáci jsou ve škole Cavilam opravdu z celého světa, a tak každé setkání bylo pro mne velice zajímavé.

Personál školy je opravdu profesionální a zároveň velmi přátelský. Na recepci ochotně dokázali vyřešit jakýkoli problém, učitelé trpělivě naslouchali naší lámané francouzštině, radili nám se správnou výslovností a učili nás spoustu praktických znalostí. I přes velké množství probrané látky a nových slovíček mě hodiny velmi bavily. Lekce jsme mívali od 8.45 do 12.00 a po obědě od 14.00 do 15.30. Z odpoledních ateliérů (=odpolední výuka) jsme si dokonce mohli vybrat, co nám bylo blízké. Proto jsem první týden trávila odpoledne procvičováním slovní zásoby a druhý týden jsem se zaměřila na slovní komunikaci.

Ve škole jsem měla možnost navštěvovat knihovnu, kde jsem si mohla půjčovat knížky a filmy nebo využít místních počítačů a internetu. Také nám byl každý týden nabídnut bohatý program (spousta výletů, setkání s ostatními studenty a učiteli, sport, promítání filmů, ochutnávky regionálních výrobků a jiné). Většina však byla placených (cena jednoho výletu se pohybovala okolo 20 euro). Já jsem se zúčastnila výstupu na sopečnou horu Puy de la Vache a velmi mě zaujalo také promítání filmů. Vše bylo jen další skvělou příležitostí k procvičení francouzského jazyka.

Snídaně a večeře jsem měla u rodiny. Na obědy jsme chodili se spolužáky do školní jídelny. Všechno jídlo bylo opravdu výtečné a někdy ho bylo až moc. Jen cena obědů byla trochu vyšší, než jsem si původně myslela (jeden stál 5,90 euro). Přes víkend jsem měla možnost obědvat u rodiny nebo si vybrat kteroukoli restauraci, kterých je ve Vichy dostatek.

 Celkově je dobré mít s sebou nějaké peníze na víc jako rezervu na případné nečekané výdaje anebo i na výlety a podobné programy.

Okolní krajina i samotné město Vichy je velmi krásné, a tak jsem ráda trávila volný čas procházkami. I počasí bylo přívětivé. Cesta od školy nebo do centra města mi trvala pěšky 15-20 minut a tak nebylo zapotřebí jezdit autobusem MHD.

Celý pobyt hodnotím, jako velmi užitečný a jsem za něj vděčná. Určitě bych podobný jazykový kurz doporučila i dalším. Myslím si, že mi nejen hodně pomohl v rozvíjení mých jazykových schopností a dodal mi odvahu francouzštinu používat v praxi, ale dal mi i spoustu dalších cenných zkušeností do života.

'Vichy5-M''Vichy4-M''Vichy3-M''Vichy-rozhled z Puy de la Vache-M'Slimaříková-Vichy-M