Zpráva o pobytu na zahraniční jazykové škole Horizonte

V termínu od 15. do 28. 10. 2017 jsem se zúčastnila jazykového kurzu na zahraniční jazykové škole Horizonte v Regensburgu.

Týden před samotným odjezdem jsem již měla zajištěná vlaková spojení a snažila jsem se o kontaktování hostitelské rodiny prostřednictvím e-mailu s cílem oznámení přesného času svého příjezdu. Po několika dnech se mi dostalo odpovědi a já se tak mohla těšit do přátelského prostředí, které z e-mailu sálo.

V den odjezdu jsem nastoupila do přímého spoje z Prahy do Řezna a těšila se novým zážitkům. Vlak měl bohužel v jedné z posledních českých stanic technické problémy a nabral tak 40minutové zpoždění, o čemž jsem se okamžitě snažila informovala svoji hostitelskou rodinu. Když ani po několika hodinách nepřicházela odpověď a do telefonu se ozýval pouze záznamník, začala jsem se obávat nadcházející situace, kdy by na mne rodina na vlakovém nádraží musela čekat. Po příjezdu do cílového místa jsem stále nedostávala zpětnou reakci na své hovory ani zprávy a nevěděla, co dělat. Problémem totiž byla nepřesná dohoda o mém vyzvednutí, které jsem při své situaci považovala za samozřejmé. Tímto bych doporučila všem následujícím účastníkům kurzu, aby se v případě potřeby na svém vyzvednutí náhradní rodinou domluvili předem a výslovně. Ušetří si tak následné zmatky. Naštěstí jsem s sebou měla všechny informační dokumenty včetně toho, který obsahoval uvedenou adresu rodiny. U vchodu na nádraží jsem si zavolala taxi a podle adresy se již dostala do místa ubytování. Přivítala mě velmi příjemná paní, s velkou ochotou mi ukázala autobusovou zastávku městské hromadné dopravy a celý dům. Můj pokoj byl velmi útulný a prostorný a byl dokonalým zázemím v novém světě. V domě byl společně se mnou ubytován mladý maďarský pár, který v Řeznu sháněl ubytování a bylo mu ze známosti poskytnuto přístřeší též na 14 dní ode dne mého příjezdu.

Předcházející den jsme se vždy domlouvaly s paní Ledererovou na čase snídaně, večeře byly vždy o půl sedmé. Stravovací čas jsme vždy trávili společně i s manželem paní Ledererové u jednoho stolu, o víkendech se k nám přidal i vnuk Julius. Jídlo bylo vždy vynikající a nedalo se mu nic vytknout. Přes den jsem se stravovala z poskytnutých peněz v nedalekých občerstveních či v restauracích.

Do města jsem se dostávala městskou hromadnou dopravou, dalších deset minut jsem chodila pěšky velice příjemnou procházkou podél parku. Vyučování začínalo krom prvního dne, kdy se konal rozřazovací rozhovor, vždy v 8:45. Byla jsem přiřazena do třídy na úrovni B2, která čítala 8 žáků z různých zemí. Naše učitelka byla velice přívětivá, první dny, kdy jsem se snažila integrovat mi byla velkou oporou. Během několika dnů jsem neměla problémy s porozuměním a s každodenními zadanými úkoly. Nejtěžším jsem shledávala rozhovory s některými spolužáky kvůli nepřesnému porozumění způsobenému rozdílnými akcenty, ale i tato překážka byla časem překonána. Cítila jsem každým dnem určitý posun, především ve slovní zásobě a výslovnosti. Jazyková škola Horizonte nabízí mimo příjemné prostředí ve školním čase i spoustu odpoledních výletů pro „opuštěné“ studenty, jakým jsem byla i já, tudíž mi setkávání s dalšími lidmi na stejné úrovni velmi pomáhalo. Zúčastnila jsem se mnoha společných procházek městem, bowlingu a degustace vín. Navázala jsem četná přátelství a poznala Řezno i z jiné stránky.

Jedná se o obdivuhodné město, které si přes množství obyvatel zachovalo svoji krásu. Zejména mě velmi zaujalo jeho historické centrum, v rámci víkendového volného času jsem se jala navštívit nejznámější památky jako je Dóm, Starou radnici, Kamenný most nebo Katedrálu svatého Petra. Objevila jsem kouzlo podzimních parků, kterých je v Řeznu bezpočet a jsou již na pohled velmi udržované, chyběl mi pouze kousek divoké, člověkem nezasažené přírody. Na každém kroku jsem se shledávala s milou bavorskou povahou a pověstnou německou čistotností. Jediné, co bych tomuto městu vytkla je nepřetržitá autobusová doprava i na pěších zónách, náměstích, chodnících, prakticky všude, což může narušovat dojem z majestátnosti památek a z centra celkově.

Podpora byla dostačující, měla jsem pouze menší problém s dopravou, jelikož jsem neměla možnost první den zakoupit týdenní výhodnější jízdenku a jízdné se tak prodražilo na 5 euro na den. To však nebylo velkou překážkou.

Jazykový kurz bych určitě doporučila všem, kteří by měli tu možnost, neboť jsem za ni sama velmi vděčná. Jednalo se o velmi přínosnou zkušenost nejen v jazykové stránce ale i ve věcech osamostatnění a vlastní zodpovědnosti. Tímto Vám za tuto velkou příležitost děkuji.

 

Tereza Kempfová

'M-Majestátní Dóm''M-Město plné parků''M-Konečně domů''M-Dóm 2''M-Moje maličkost''M-Moje třída''M-Památky na každém kroku''M-Naše třída (1)'