Zpráva o pobytu na jazykové škole Oxford English Centre

 

V termínu 5. – 20.9. 2015 jsem se zúčastnila kurzu angličtiny General English na jazykové škole Oxford English Centre. S čistým svědomím mohu říct, že to byly nejlepší dva týdny v mém životě. Plné neskutečných zážitků a poznávání úžasných lidí ze všech koutů světa.

Doprava: Doprava z Prahy do Londýna byla zajištěna společností Student Agency. Cesta nakonec trvala asi 22 hodin, protože jsme museli přes dvě hodiny čekat v Calais, než nás pustili ke kontrole zavazadel a pasů. Přesto mi cesta utekla lépe, než jsem čekala. Ocenila jsem, že jsme jeli na noc, protože tak člověk většinu cesty prospí, a také v autobuse měl každý cestující před sebou obrazovku, na které mohl sledovat filmy, seriály nebo poslouchat hudbu, aby cesta lépe utekla. Kromě toho zde byl servis teplých nápojů a časopisů zdarma. Victoria Coach Station, odkud mi jel návazný autobus do Oxfordu, je jen kousek od Green Line Coach Station, kam jsme dorazili s českým autobusem. Autobusy z Londýna do Oxfordu jezdí každých dvacet minut, takže jsem se nemusela strachovat, že mi nějaký ujede. Cesta do Oxfordu trvala 1h 40min. Z okénka jsem již nadšeně sledovala britskou krajinu. V Oxfordu jsem si pak koupila „key card" na 14 dní, abych mohla neomezeně jezdit jakýmkoliv autobusem. Na palubě všech linek je wifi připojení zdarma a řidiči jsou moc milí a ochotni pomoct, když si nejste jisti, kde vystoupit.

Ubytování: Na hostitelskou rodinu jsem měla opravdové štěstí. Byla jsem ubytována v moderním domě v Kidlingtonu (25 minut autobusem od mé školy), kde byli ubytováni skoro všichni studenti. Rodina byla moc milá, manželský pár se třemi dětmi (10, 13 a 15 let), kočkou, psem a morčaty. V dalším pokoji byla navíc ubytovaná učitelka z Itálie, tudíž bylo v rodině vždy živo a bylo zde mnoho příležitostí ke konverzaci. V dolním patře nám vyhradili koupelnu pouze pro mě a učitelku, což jsem také velmi ocenila. Po týdnu jsem dostala čisté povlečení a ručníky a paní mi dokonce nabídla, že mi něco vypere.

Stravování: Ke snídani jsem si mohla vybrat z velké škály cereálií s mlékem nebo toasty. Oběd jsem si většinou dávala ve školní kavárně Caramba, kde jsem si mohla koupit teplý oběd s nápojem za 5 liber. Vařil pro nás sympatický kuchař z Brazílie. K večeři bylo každý den něco jiného, jídla z různých zemí a paní vařila opravdu výborně.

Kurz: První den jsem dorazila do školy na devátou. Přivítal mě velmi milý a vstřícný personál a následovalo několik úvodních informací. Poté jsem psala rozřazovací test, který obsahoval gramatickou, slohovou a ústní část. Byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že mě zařadili do skupiny Advanced (C1). Po testech následovala procházka městem, při které nám průvodce ukázal nejhezčí místa Oxfordu. První hodina angličtiny (9:30 – 11:00) byla většinou gramatická, zatímco druhou hodinu (11:30 – 13:00) jsme dělali různá poslechová a mluvní cvičení. Kurz mi celkově nejvíc rozšířil slovní zásobu a již po třech dnech jsem se začínala rozmlouvat. Ve třídě jsme byli pouze čtyři studenti, takže přístup učitelů byl velice individuální, což mi vyhovovalo.

Program ve volném čase: Každé odpoledne byla pro studenty připravena nějaká aktivita (návštěva koleje, čajový dýchánek, punting na řece Temži, návštěva muzea či botanické zahrady atd.). Některých aktivit jsem se zúčastnila, jiná odpoledne jsem si připravila svůj vlastní program. O víkendu jsem si udělala výlet do Stratfordu nad Avonem a do Londýna. Obě města jsem si moc užila.

Podpora ze strany nadačního fondu: Podpora ze strany nadačního fondu byla dokonalá. Vše bylo velmi dobře naplánováno a připraveno, tudíž jsem neměla žádné problémy. Tímto bych chtěla mockrát poděkovat Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových a všem dárcům, že mi umožnili splnit si tento sen. Byla to neocenitelná zkušenost a já si užila každičkou minutu.

Postřehy a doporučení: Budoucím účastníkům jazykového kurzu bych doporučila, aby si s sebou nezapomněli vzít adaptér a deštník tak jako já :D. Vyplatí se pořídit si „key card" pro ježdění autobusem. Když vystupujete z autobusu, je zvykem řidiči poděkovat. A nakonec – kdykoliv si s něčím nevíte rady, nebojte se kohokoliv zeptat. Lidé v Oxfordu jsou moc milí a rádi cizincům pomůžou. Navíc je to nejlepší způsob, jak využít a zlepšit své znalosti v anglickém jazyce.

V Pardubicích dne 1.10. 2015

Katka Dobíhalová