Můj jazykový kurz na škole English in Margate trval od 28. 8. do 8. 9. 2017

 

Protože jsem jela autobusem, má cesta začala už o dva dny dříve. Na pravidelné lince Praha-Londýn jsme vyjeli v sobotu v 18:00. Všechno probíhalo v pořádku až do té doby, kdy jsme z ničeho nic zastavili s autobusem na odpočívárně v Německu. Nějakou dobu jsme čekali, co se bude dít a po příjezdu servisu nám bylo oznámeno, že se v autobusepokazil motor a nelze to momentálně opravit, takže vedení autobusové společnosti nakonec rozhodlo, že vyšle pro nás nový autobus z Prahy. Než ale pro nás přijel nový autobus trvalobohužel okolo 10 hodin. Naštěstí to bylo uprostřed noci, takže jsem velkou většinu této čekací doby prospala a autobus byl pohodlný, kde měl každý svou obrazovku, na které si mohl pustit film, hudbu nebo si zahrát nějakou hru. Už v této době jsem ale věděla, že navazující autobus z Londýna do Margate nemám šanci stihnout, takže jsem na cestě do Londýna napsala SMS zprávu rodině, ke které jsem měla přijet, že jsme měli problém s autobusem a dojedu později. Nakonec jsme do Londýna dorazili v pořádku a do Margate jsem jela vlakem.

 

Mé rodině jsem napsala, v kolik mám přijet do Margate a Ellen byla moc ochotná a nádraží pro mě přijela. Po příjezdu k nim domů byli na mě moc hodní a hned mi něco nachystali k jídlu a ráno nás Alan zavezl i do školy a ukázal nám cestu. U této rodiny jsem byla pouze jednu noc, protože má rodina, u které jsem měla být původně od začátku, byla pryč, ale hned na druhý den večer mě vyzvedli. Druhý den jsem se teda přesunula k Gwen a Bryanovi, ti mě uvítali také velmi přátelsky. Akorát ze začátku to byl pro mě trošku šok, když jsem měla občas problém pochytit jejich řeč, protože automaticky mluvili trošku rychleji, tak jako my v našem rodném jazyce a přece jen se liší ta angličtina, od té, kterou se učíme ve škole. Každopádně, když jsem něčemu nerozuměla, tak mi to znovu vysvětlili a pomaleji, abych jim rozuměla správně. Jejich dům byl velmi hezký, čistý a nic mi tam nechybělo.

 

První den ve škole nebyl úplně klasický, protože 28. 8. je ve Velké Británii státní svátek Bank Holiday, takže jsme do školy šli až na 10:00 a čekal nás krátký rozhovor s učiteli, ve kterém jsme uvedli něco málo o sobě a jak jsme na tom s angličtinou. Poté nás čekal výlet, na kterém nám Jack ukázal, co vše je v Margate, a poté jsme se vydali autobusem i do vedlejších měst Broadstairs a Ramsgate. V tento den nám počasí opravu přálo a byl to opravdu hezký výlet. Na druhý den jsme teda už začali v 9:30 klasickou výukou.

 

Naše třída byla opravdu různorodá, ale myslím, že to bylo určitě jen dobře, protože jsem se během kurzu dozvěděla mnoho i o kultuře a životě studentů v jejich rodné zemi. S ostatními studenty jsme měli možnost se poznat více i na pravidelných programech, které škola pro studenty organizovala. Naše učitelka Sue byla velmi příjemná a zábavná. Vždy se nám učivo snažila co nejlépe vysvětlit a všechno jsem si lépe zapamatovala, protože její hodiny probíhaly spíš v takové zábavnější formě. V naší třídě nás bylo asi 7, takže se všem hodně věnovala a měli jsme možnost hodně komunikovat a kdykoli se na něco zeptat, když jsme nerozuměli. Hodiny mě ve škole moc bavily a musím říct, že oproti hodinám tady mi i velice rychle ubíhaly.

 

Ve škole jsem končila ve 13:00, takže jsem měla i spoustu času poznávat město. Margate je menší pobřežní město ale opravdu krásné a rozhodně se nikdy nestalo, že bych tam neměla co dělat. Ve městě mě velmi překvapilo, kolik muzeí a galerií se tam nacházelo. Navštívila jsem například největší uměleckou galerii na pobřeží Margate Turner Contemporary. V pátek jsme se po škole vydali na výlet do města Canterbury, které bylo opravdu nádherné. Dominantou tohoto města byla Canterbury Cathedral ale bylo tam i spoustu jiných krásných míst. V sobotu jsem navštívila zábavní centrum Dreamland v Margate, kde jsem například viděla z velkého ruského kola celé pobřeží. Další týden jsem navštívila i muzeum, ve kterém jsem se dozvěděla spoustu informací o historii města. Také jsem vyrazila i do Westwood Cross, kde jsem nakoupila dárky pro mou rodinu.

 

Tyto dva týdny byly pro mě rozhodně přínosem. Získala jsem mnoho nových zkušeností, poznala jsem skvělé studenty a učitelé a podívala se na spoustu krásných míst. Co se týče angličtiny, tak mi to určitě dodalo odvahu více komunikovat a naučila jsem se hodně nových frází, které jsou potřeba používat při každodenním životě.

 

To všechno jsem mohla prožít jen díky Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových a jsem jim za tuto příležitost moc vděčná. Na tento skvělý zážitek budu vždy moc ráda vzpomínat. Na závěr doporučuji ostatním studentům, aby se toho vůbec nebáli a zkusili se také přihlásit na některý z kurzů, které fond nabízí, a přeji jim, aby měli také to štěstí něco takového zažít!

 

Kateřina Szkanderová

'foto1''dreamland2''Broadstairs'