Kdo necestuje často a na velká města není zvyklý, může se po příjezdu do hlavního města Velké Británie cítit trochu zmatený. To je ale přirozené. Ke zmatku nepomůže ani fakt, že jste právě strávili 17 hodin v autobuse na cestě z Česka do Anglie. Až zpětně si možná říkám, že kdybych měla nějakou možnost si připlatit za letenky, nejspíše bych nad tím uvažovala. Na druhou stranu jsem brala čas strávený v autobuse jako příležitost dodělat všechny prezentace, články, podívat se na pár filmů a trochu se prospat. Cesta utekla vcelku rychle, jde jen o to, najít si správný koníček. Snad jediné, co mě osobně během cesty rušilo, byly neustálé kontroly na hranicích, s tím ale nic nezmůžeme.

            Po příjezdu do Londýna jsem měla dvě hodiny volna než mi jel autobus do Margate. Co můžu doporučit těm, kteří nejsou v cestování zběhlí, je: "Nepanikařte a vnímejte věci kolem sebe." Spoje mezi Českou republikou a Anglií končí v budově, kde je tzv. Green line, pokud se ale chcete dostat do Margate, musíte na autobusové nádraží Victoria Coach, které stojí hned vedle.

Já v autobuse z Česka poznala jednu slečnu, která jela za rodinou do Margate. Byla jsem překvapená, když jsme vystoupily z autobusu, a ona najednou nebyla sto se ani zeptat na cestu. Takže to chce klid. 

Můj osobní zážitek bylo právě samotné autobusové nádraží Viktoria Coach. Je to v podstatě úplně obyčejné nádraží, od toho pražského se ale liší. V hale je několik dveří, které mají své číslo stejně jako na letišti, jsou to tzv.gate, ty jsou zavřené. Vy si najdete svůj vstup a čekáte do chvíle, než řidič autobusu osobně nepřistaví autobus přímo ke dveřím, a teprve pak Vás pustí z haly na parkoviště. Podle mě je to výborný systém, který zamezí potloukání se po parkovišti autobusů. Já jsem jela konkrétně autobusem firmy National Express, což znamená, že autobus je prostorný a pohodlný, jen jako vždy bych doporučila vzít si něco na přikrytí, šátek nebo třeba čepici.

Příjezd do Margate byl tolik vzrušující! Projíždíte přes krásný Kent plný stromů a nakonec vystoupíte hned na pobřeží. Tam mě čekala „host-mommy“, jak jí říkám. Zatímco si se mnou chtěla Tina povídat a vypravovala mi drobné historky, já se zmohla jen na přikyvování a prosté „oh yes!“. To byl šok číslo jedna. Šok číslo dvě byl Eddy, otec rodiny, jemuž jsem díky jeho artikulaci stačila rozumět pouze slovíčka. Je příjemné zpětně vzpomínat a uvědomovat si ten rozdíl na začátku pobytu a na jeho konci. Věci, které vám zprvu přišly náročné, obdivuhodné nebo zvláštní, s vámi najednou splynou, respektive vy splynete s nimi.

Kdybych měla popisovat konkrétní dny a aktivity, bylo by to dlouhé čtení. Dny ve škole jsem si ale opravdu užila. Najednou sedíte ve skupince s tolika různými národnostmi, přičemž každý má jiné vyznání nebo životní filozofii. Někteří se věkem blíží k vašim rodičům, jiní jsou studenti, kteří si přišli zpestřit život. Bylo například velmi příjemné diskutovat o věcech nebo jen vtipkovat anglicky. Každý má s angličtinou nějaký vroubek, ale všichni dělají všechno proto, aby jej zahladili a mohli si kontakt s novými přáteli užít. Tohle mi přišlo krásné. Ke všemu tým English in Margate dělá opravdu všechno proto, aby se tam studenti cítili příjemně.

            Co bych doporučila studentům, kteří si chtějí pobyt užít na sto procent, je našetřit si a vzít si s sebou určitě i své peníze. Vše v Anglii je drahé, a i pokud jedete na výlet v rámci školy, který byste určitě neměli vynechat, pak zaplatíte cestu, ale navíc ještě musíte počítat s tím, že některé vstupy do památek něco stojí. Ke všemu většinou si chtějí jít ostatní během výletu někam sednout a je zvláštní sedět o suchu. Stejně tak studenti chodí večer posedět a pobavit se.

            Na výlet do Margate rozhodně nikdy nezapomenu. Obrovská zkušenost pro mě byl kontakt s rodilými mluvčími. Podle mě člověk nemůže čekat, že za dva týdny na kurzu se jeho angličtina nějak výrazně zlepší nebo hned poskočí o jeden level, osvojí si ale mnohé. Navíc s kurzem standard škola končí ve 13 hodin, takže je to výborná možnost připravit si vlastní aktivity a poznávat okolí a obyvatele osobně. Když mi poslední den předávali můj certifikát a popis mých schopností, byla jsem ohromně vzrušená a šťastná. Myslím, že taková zkušenost může mnohé studenty hodně motivovat a pomoct si uvědomit, že anglický jazyk by dnes měl být přirozeností.

Já děkuji Nadačnímu fondu Livie a Václava Klausových za nezapomenutelný zážitek!

'''Margate-Veronika - na bruslích''Margate-Veronika pláž'