Zpráva o jazykovém pobytu na zahraniční jazykové škole Easy School of Languages Valleta

Malta 23. 5. – 6. 6.

 

Ubytování:
Byla jsem ubytovaná v hostitelské rodině v řadovém domě ve Sliemě. Manželé Gauci měli tři syny, ale dva už měli své vlastní rodiny a v domě bydlel jen nejmladší devatenáctiletý syn Clive. Byli velice milí a přátelští, ostatně jako všichni místní. S maminkou jsem si hodně povídala. Ve svém domě ubytovávali více studentů. Já jsem byla na pokoji se stejně starou Francouzkou a ve vedlejším pokoji byl ubytován patnáctiletý kluk z Německa.

Stravování:
V rodině jsem snídala a večeřela. Ráno byli manželé v práci (měli malý obchůdek, kam jsem si chodila kupovat potraviny), takže jsme si snídani připravovali sami. K dispozici byl chléb, marmeláda a cornflakes, džus, mléko či čaj. Večeře nám připravovala maminka. Byly výborné a vydatné. Přes den jsem si kupovala spíše lehčí jídla. Voda z kohoutků na Maltě není pitná, proto je nutné si kupovat si balenou vodu.

Doprava:
Do školy jsem jezdila autobusem, protože jsem bydlela blízko autobusové zastávky, ale rychlejší by nejspíše bylo jít dvacetiminutovou cestou do přístavu a jet lodí (také městská doprava). Autobusy měli totiž často zpoždění a párkrát ani nepřijely. Ale další autobus jel vždy po dvaceti minutách, takže nebyl problém počkat pár minut. Tyto potíže nastávaly kvůli velkým dopravním zácpám. Kupovala jsem si denní nebo týdenní jízdenku (jiné možnosti nejsou), na kterou jsem mohla jezdit celý den/týden, kromě nočních jízd. Tyto jízdenky platí pro všechny autobusy na Maltě. Ostrov Gozo má své vlastní jízdenky.

Kurz:
Ve škole jsme byli rozděleni do skupinek po maximálně osmi lidech podle naší úrovně angličtiny. Já jsem byla přiřazena do skupiny intermediate (přibližně B1). Nejvíce jsem oceňovala možnost mluvit s lidmi různé národnosti a různého věku. Náš učitel Bj?rn pocházel z Norska, ale na Maltě žil už hodně dlouho. Připravoval pro nás různá gramatická i poslechová cvičení, pracovali jsme s textem, ale nejvíce pozornosti jsme věnovali konverzaci. Povídali jsme si ve dvojicích, učili jsme se správně vyslovovat a mluvit i psát tak, aby nám mohli porozumět i ti, co umí angličtinu hůře než my.
Na konci kurzu jsem dostala certifikát o účasti na kurzu a ohodnocení učitele.
Všichni zaměstnanci byli velice milí, trpěliví a ochotní s čímkoliv pomoci či poradit. Po mém příletu na letiště mě vyzvedli a odvezli do hostitelské rodiny a naopak na konci mě vyzvedli u domu a odvezli na letiště.

Program ve volném čase:
Škola nabízela škálu výletů a prohlídek od různých agentur. Cena se pohybovala buď kolem 15 eur, nebo kolem 30 eur. Během letní sezóny jsou ceny výletů dražší. Já jsem byla na poznávacím výletě po kulturních i přírodních památek Malty. Sama jsem pak navštívila Gozo a přírodní památku Azurové okno. Hodně jsem chodila po Valletě a Sliemě.

Chtěla bych moc poděkovat Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových. Byl to výjimečný zážitek a jedinečná zkušenost. Poznala jsem spoustu nových lidí, získala mnoho přátel z celého světa, přestala se bát mluvit anglicky a vlastně získala odvahu ve více směrech.
Po celou dobu kurzu jsem neměla žádné problémy. Vše bylo velice dobře naplánováno a připraveno. Myslím, že není co zlepšovat.

Moc Vám DĚKUJI. Marie Oušková