Jazykový kurz na Maltě

Na přelomu května a června jsem se účastnil jazykového kurzu v Am Language Studio ve městě Sliema na Maltě. Samozřejmě jsem se velmi těšil a nakonec přišel očekávaný odlet. Na letišti na mě čekala zástupkyně školy s uvítacími materiály. Potom mě odvezl smluvený dopravce do hostitelské rodiny.

Hostitelská rodina byla skvělá. Paní domu mě provedla bytem a ukázala mi všechno, co bylo potřeba. Dokonce mi nabídla i nějaké služby navíc jako obědy do školy, internet nebo balené vody od ní, protože na Maltě neteče pitná voda. Jinak po celou dobu pobytu byli hodní a nápomocní a občas jsem si s nimi i popovídal, ale snažil jsem se netrávit moc času „doma“. V rodině jsem vždy dostával snídani a večeři.

Strava se na Maltě lišila jenom lehce. Ke snídani jsem měl vždy něco jednoduchého a rychlého, naopak k večeři byla vždy velká porce jídla, následována dezertem. Jídlo v rodině bylo perfektní, ale skoro nikdy jsem ho nesnědl celé, protože porce byly až moc velké. K obědu jsem se snažil kombinovat místní pekárny, kantýnu na střeše školy a další obchody. Největší výzvou pro mě byl kůň k večeři, to v Česku jen tak neuvidíte.

Po sobotním příjezdu jsem šel na dlouhou procházku, abych co nejdříve poznal město. Nejvíce se mi líbilo nábřeží, které má asi 5 km. Potom co jsem se v sobotu aklimatizoval, rozhodl jsem se, že pojedu do hlavního města Valleta. Strávil jsem zde celý den, ale stejně jsem nenavštívil vše, co mě zajímalo. Bylo to překrásné město s mohutným opevněním a celou dobu pobytu bylo takřka na dohled. Na tak malý ostrov zde bylo mnoho míst, která byla víc než zajímavá.

První týden začínalo vyučování v 13:00, takže spoustu času na to se skvěle probrat např. procházkou po městě. Vyučování zde probíhalo trochu odlišně od toho, na co jsem byl zvyklý z domova. Naše učitelka jménem Caroline, která byla mimochodem úžasná, nás vedla k plynulé angličtině pomocí mluvení, konverzace s kamarády na různá témata, poslech a samozřejmě i gramatiku. Ze školy jsem byl nadšený, naučil jsem se jazyk používat plynuleji a hlavně správně. Hodiny byly zábavné, přínosné a přitom ne moc náročné. Po hodině jsme měli půl hodinovou přestávku, během které jsme mohli jít kamkoliv chceme, např. do kantýny, na počítač, nebo si jenom povídat s ostatními studenty na střeše. Škola navíc nabízela i organizované výlety, večírky, společenská setkání a mnoho dalších aktivit. Účastnil jsem se několika z nich a některé byly skvělé, jiné dobré a pár mi úplně nesedlo, ale ne vždy jde vyhovět každému.

Doprava na Maltě je jako výlet do jiného světa. Po celém ostrově jezdí autobusy, takže si stačí koupit lístek za 1,5 eura na 2 hodiny a můžete se dostat kamkoliv na ostrově. Bohužel se mi několikrát stalo, že přijel přeplněný autobus a tak řidič buď vůbec nezastavil, nebo pouze vystoupili cestující. K dopravě se dá také využít lodi, která je nezbytná, pokud chcete navštívit další ostrovy jako je Gozo nebo Camino. Asi nejtěžší ze všeho však bylo zvyknout si na jízdu vlevo, stejně jako ve Velké Británii.

Na závěr musím říct, že mě překvapilo, jako moc přínosný pro mě kurz byl. Vždycky jsem si myslel, že je to spíše taková pomůcka, či doplnění normální výuky, ale ve skutečnosti je to mnohem více. Poznáte, jak se jazyk opravdu používá, odposloucháte správný přízvuk, a pochopíte, proč se vlastně ten jazyk učíte. Nakonec bych chtěl samozřejmě mockrát poděkovat Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových za tak úžasnou příležitost a přeji jim mnoho úspěchů i v budoucím úsilí.      

Opravdu moc děkuji

Martin Komínek

 

'Komínek-2''Komínek-1'