Zpráva o jazykovém kurzu v zahraničí 4. 11. – 18. 11. 2017 – škola Easy School Of Languages Valletta (Malta)

 

Příjezd: 4. 11. 2017 ve 13:45 jsem vystoupila na letišti ve Vallettě a taxi mě zavezl přímo k místu bydliště.

 

Ubytování: Ubytovaná jsem byla v hostinské rodině Azzopardi v centru Valletty. Měla jsem vlastní pokoj, později i spolubydlící. Jane Azzopardi byla babička, která se o nás po celou dobu starala. Také její syn Michael nás každé ráno navštěvoval a zajímal se, zda je vše v pořádku. V rodině bydlela ještě hospodyně a pomocnice Jane Milina, která nám servírovala jídlo. Milina byla ze Srbska a neuměla tedy moc dobře anglicky, byla ovšem velice milá a hodná. Mě a spolubydlící Yuko (Japonka) vzala na výlet a ukázala nám Vallettu. Jane byla velice laskavá a neustále se zajímala, zda jsem spokojená a jestli nemám hlad, dost jsme si popovídali a seznámila mě s tamějšími zvyky a stereotypy. V bytě byl také ubytován basketbalista Mitch (Američan).

 

Stravování: V rodině jsem měla polopenzi, snídaně byli většinou tousty s marmeládou či sýrem a čaj, nebo musli s mlékem a jogurt. Večeře byly vždy bohaté a velké porce, že nebylo možné celou porci sníst. Pokrmy byly místní a velice chutné. Pitný režim byl zajištěn balenou vodou, protože voda z kohoutku na Maltě není vhodná k pití.

 

Doprava: Doprava do místa školy byla pro mě velice snadná, bydlela jsem cca 7 minut od školy, takže jsem každé ráno chodila pěšky. Odpoledne jsem většinou podnikala výlety či navštěvovala památky. Autobus na Maltě stál 1.50 eur na 2 hodiny, takže doprava také nebyla až tak drahá. Přívoz do Sliemy a tří měst stál také 1.50 eur za jednu cestu.

 

Kurz: Ve škole jsme byli první den rozděleni do několika skupin – tříd podle vstupního písemného testu. Byla jsem přiřazena do třídy intermediate (B1). Ve třídě bylo 5 studentů různého věku a národností (Japonci, Polák, Němka, Italka), což bylo pro mě velice zajímavé, protože jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o jiných zemích a kulturách. Nejvíce jsem se bavila s Japonkou Yuko, která bydlela se mnou ve stejné rodině. Ta ovšem navštěvovala třídu begginers. Náš učitel byl velice milý a navrhl mi spoustu zajímavých míst, které bych mohla navštívit. V průběhu prvního týdne jsem se ve třídě i přes velkou aktivitu a úkoly začala nudit. Ostatní studenti byli maličko pomalí a já byla vždy rychle hotova. Učitel mi tedy nabídl, jestli bych nechtěla do těžší třídy, tedy intermediate plus. Do nové třídy jsem nastoupila další týden v pondělí. Nový učitel mě okamžitě přijal a třída mi úrovní vyhovovala více. Můj nový učitel mi také navrhl, jestli bych nechtěla navštěvovat ještě těžší třídu, ale usoudili jsme, že protože to byl můj poslední týden, zůstanu v této. Na konci týdne jsem si zkusila ještě test, který jsem absolvovala, a proto mi učitel na certifikát napsal ještě vyšší úroveň angličtiny, tedy upper-intermediate (zhruba B2)

 

Volný čas: Výlety jsem podnikala sama či se spolužáky, většinou po škole jsme se rozhodli, že autobusem navštívíme například Sliemu, Mdinu atd. Můj velký zájem o historii také způsobil, že jsem navštívila veškeré katedrály, muzea a chrámy po Maltě. Počasí již v listopadu nebylo úplně vhodné ke koupání, proto jsem se za čtrnáct dní koupala jen jednou, ovšem na krásné pláži Golden Bay (i když za deště). Navštívila jsem vedlejší ostrov Gozo, který mě také uchvátil svou historií a přírodou, známé Azurové okno bylo ovšem zbourané náporem vln. Uchvátilo mě muzeum archeologie ve Vallettě, kde bylo několik vzácných originálů, vykopávek, jako například Spící dáma atd. Megalitické chrámy na Maltě jsou například starší než Stonehange.

 

Velice děkuji nadačnímu fondu Livie a Václava Klausových. Poskytli mi úžasný zážitek a pobyt, během kterého jsem se velice obohatila a rozšířila své obzory a to nejen v angličtině. Byl to můj největší zážitek v zahraničí, který bych si sama jinak dovolit nemohla. Poznala jsem spoustu nových lidí a zjistila spoustu informací i o jiných zemí, než jen o Maltě. Celou dobu jsem mluvila anglicky, až tak, že když jsem přijela zpět do ČR, vypadávala mi některá česká slova. Z Malty nemám absolutně žádnou špatnou zkušenost. Vše bylo naprosto perfektně naplánované. Velice děkuji.

 

Marie Parásková

 

'Parásková-Valletta (1)''Parásková-Valletta (2)''Parásková-Valletta (4)''Parásková-Valletta (3)'