Na začátku června jsem se zúčastnila dvoutýdenního jazykového kurzu v zahraničí na škole Am Language Studio na Maltě, přesněji ve městě Sliema.

Z Prahy jsem odlétala v sobotu 30.5. se společností Air Malta. Po příletu mě na letišti čekal zástupce školy s cedulkou a mým jménem a taxikář, kteří mě dopravili do hostitelské rodiny. I ta už mě očekávala a velmi mile přivítala. Byl to mladší pár se dvěma dětmi, mladší dvouletou Rachel a pětiletou Jennifer. Čeho jsem se zezačátku malinko polekala, byl jejich velký pes, ale později jsem pochopila, že vůbec není důvod se jej bát.

Celou neděli jsem se procházela po městě a snažila se trochu zorientovat a poznat okolní prostředí. V neděli také přijela moje spolubydlící Christina z Itálie. Byla moc milá, ale vzhledem k docela velkému věkovému rozdílu jsme si neměly zas až tak moc co říct. Během mého pobytu jsem si ale hodně oblíbila malou Jennifer a Rachel a myslím, že také ony mě. Jennifer mi pořád říkala, ať zůstanu „forever", nakreslila mi několik obrázků a Eunice, její maminka, mi dokonce říkala, že když se Jennifer dozvěděla, že následující den odjíždím, rozbrečela se. Byli opravdu moc milí. Ale zpátky ke kurzu.

Škola začínala v 9:00 a končila v 12:30 s tím, že jsme měli půlhodinovou přestávku, kdy se všichni studenti sešli na střeše školy, kde byla možnost se občerstvit, koupit si kávu apod. Musím říct, že nervozita z neznámého prostředí velmi rychle opadla a to díky skvělým lídrům školy, kteří se k nám chovali jako k sobě rovným, všechno nám vysvětlili a s čímkoli pomohli. Podle vstupního testu, který jsem vyplnila už před odletem, jsme byli rozřazeni do skupin podle úrovně angličtiny, dostali jsme učebnici, sešit a mohli začít.

Samozřejmě jsme se měli hned na začátek krátce představit, přičemž jsem zjistila, že vedle mě sedí holka ze Slovenska. To mi samozřejmě moc nepřidalo na mé angličtině, na druhou stranu jsme si padly skvěle do noty a zbytek kurzu strávily velkou část spolu. Naše učitelka, Michelle, rodilá mluvčí z Anglie, se snažila, ať co nejvíce mluvíme, nebojíme se konverzovat, a kdykoliv jsem něco potřebovala, byla vždycky moc obětavá. První den jsme také obdrželi program pro celý týden, který byl opravdu bohatý. Hned v pondělí jsme se večer šli projít po Sliemě a lídři školy nám ukázali místa, která by se nám mohla hodit. Poté jsme jeli na Welcome Party - super příležitost poznat své spolužáky a ostatní lidi ze školy i mimo školu. Program samozřejmě nebyl povinný, bylo jen na mě, jestli se přidám. Někdy jsem upřednostnila moře a pláž, takže jsem si připadala spíše jako na dovolené. Počasí bylo po celé dva týdny bez chybičky, takže opět jsem si nemohla vůbec na nic stěžovat.

Dopravu jsem na Maltě moc nevyužívala, protože jsem školu měla asi tak 15 metrů od domu, stejně tak pláž nebyla vůbec daleko. Co se jídla týče, ráno jsem snídala u rodiny, oběd jsem měla ve vlastní režii a večeři nám nachystala opět rodina. Všechno bylo výborné, ani jednou nemůžu říct, že by mi něco doopravdy nechutnalo.

V závěru bych chtěla poděkovat za tuto skvělou příležitost nejen se zdokonalit v anglickém jazyce, ale také poznat nové lidi, novou zemi, kulturu a být zase o něco zodpovědnější. Musím říct, že nejtěžší bylo odjet přesně tehdy, kdy jsem si zrovna na vše zvykla a se všema se pořádně poznala. Myslím, že jsem si nemohla vybrat lepší školu, či destinaci. Za všechno vděčím Nadačnímu fondu Klausových a také společnosti Jazyky v zahraničí za bezproblémové zajištění pobytu.

Karolína Fojtíková