Zpráva o pobytu od Vojtěcha Podzimka

Emerald cultural Institute, Milltown park, Dublin, Ireland

Škola: 1

Co se školy týče tak jsem byl hned první den vřele přivítán zdejší sekretářkou a uveden do učebny. Tam jsme měli přibližně 60 min na stupňovaný test a zároveň ústní zkoušku. Byli jsme rozřazeni do tříd dle úrovně angličtiny. Musím říct, že jejich systém funguje vskutku skvěle. Záleží teda, co si zaplatíte, ale ze základu to jsou dvě hodiny denně s dvacetimin. přestávkou, přičemž jedna hodina má 120 min. První hodina je zaměřena spíše na gramatiku, druhá zase na konverzaci. Obě dvě hodiny jsou ale založeny na komunikaci mezi studeny a učitelem, což dle mého názoru činí hodinu neskutečně efektivní. Velkým přínosem takového kurzu jsou rozhodně nový přátelé a známí opravdu z celého světa. Hlavně z Asie. V mé třídě bylo ze začátku 8 lidí. 2 z Korey, 2 z Tchaj-wanu, 1 z Turecka, 1 z Japonska, 1 z Brazílie a samozřejmě moje česká maličkost. Ale poznal jsem tam mnohem více lidí z dalších zemí včetně učitelů.

Ubytování: 2

Co říct vlastní pokoj, postel skříň, zásuvka. Nic víc není potřeba, když stejně den strávím s přáteli a večer v obýváku s rodinou. Na rodinu jsem měl štěstí. Byli hodní, pořád se ptali, jestli něco nepotřebuji, jestli nemám hlad a tak dále. Irové mě vážně nezklamali. Ráno chléb a cereálie s mlékem plus čaj s mlékem, nebo káva. Na večer zas teplá večeře, nezáleželo na tom, v kolik jsem přijel domů, vždycky tam pro mě byla. Hlavní surovinou byly brambory, maso a zelenina. Obecně musím říct, že se Irové stravují poměrně zdravěji než u nás. 

Doprava:

Záleží na tom, kde bydlíte, jak dlouho trvá váš kurz. Ale pokud bydlíte poblíž tramvaje (Luas) a máte to daleko, tak se rozhodně vyplatí Luas. Koupit si jízdenku a jezdit, někdo doporučuje tzv Leap Card a opravdu se vyplatí, pokud zůstáváte déle než tři týdny a nebo pokud vám ji vaši rodina propůjčí. Protože do ní musíte zainvestovat 5 euro a pak nabít a můžete používat Luas i bus. Jak je libo za zvýhodněnou cenu. Ale jak jsem řekl. Já byl pouze na 2 týdny, a tak se více vyplatí koupit 2x týdenní jízdenku(25 €). Autobus se v Dublinu moc nedoporučuje. Prý je pomalý a skoro stejně drahý jako Luas, která je rychlejší a spojuje v podstatě školu se středem města do kterého se chodí poměrně často.

Příprava kurzu byla podle mě znamenitá, všechno jsem věděl zavčasu až teda informaci, že jedu na kurz. Nejsem častým uživatelem e-mailu. Možná by bylo vhodno napsat vítěznou smsku a pak komunikovat přes email. Ale to je taková drobnost. Ubytování v rodině je dle mého názoru nejlepší možná volba, pokud tam nebydlíte dlouho. To je pak lepší si najít kamarády a sdílet dům. Ale jen tak dál.

Co bych na závěr doporučil, tak neprožijte kurz tím způsobem, že skončí škola a vy jdete domů k rodině se učit, nebo se tam zavřít a přečkat do dalšího dne, jak tomu činil jeden můj kamarád. Najděte si kamaráda na konverzaci a prozkoumejte město. Dublin má na každém rohu nějaký starý kostel, nebo zajímavou budovu. Navštivte Phoenix park, ale zkuste si to vychytat tak, aby bylo slunečno. Lépe to pak vynikne. Já jsem navštívil Guiness Storehouse a nelituji ani koruny. Stojí to za to. A když nevíte coby, tak škola nabízí na každý den nějaký program. Hlavně víkend na Cliffs of Moher. Rozhodně nezapomenutelný zážitek. Připravte se teda na ceny, které nejsou úplně příjemné, ale to se dá od Dublinu čekat. Jestli vás nějaký váš kamarád straší s příšerným irským přízvukem, tak se není čeho bát. Irové jsou hodní lidé, když vědí, že nejste místní, tak se snaží mluvit pomalu. A jinak jim je vcelku dobře rozumět. Myslím, že v Americe by byl větší problém. :) Já jsem teda zmínil jen jeden park, ale v Dublinu jich je samozřejmě mnohem víc. Rozhodně je navštivte. A pokud máte rádi Game of Thrones tak nezapomeňte, že některé pasáže byly natočeny právě v Dublinu. A máme tam 2 české hospody, tak nezapomeňte také na ně. 

Shrnutí:

Nevím co dodat. Na tento kurz rozhodně nezapomenu po zbytek svého života. Myslím, že pro mě to byl velký přínos pro život a angličtinu. Klidně bych tam zůstal další týden nebo i dva. Ale jsem vděčný za každou  vteřinu strávenou   v Irsku.