KURZ

Zúčastnila jsem se kurzu General English, který měl následující vyučovací program:

9:00 – 10:30        gramatika, práce s učebnicí

10:45 – 12:15     gramatika, práce ve dvojicích

13:30 – 15:00     konverzace

Na začátku jsme měli rozřazovací test, který mi přišel poněkud obtížný, přesto jsem byla zařazena do úrovně C1, čili Advanced, což jsem tak úplně nečekala. Ze začátku jsem své schopnosti nepovažovala na C1, ale na konci kurzu jsem s klidem mohla říct, že mé schopnosti odpovídají.

Výuka mi přišla, především ráno (gramatika), malinko nezáživná a málo atraktivní (jsem zvyklá na energické učitele), odpolední konverzace už byla poněkud zábavnější a více přínosnější. Učitelé byli vstřícní a tolerantní, ale jak jsem zmínila, pro mě s málo intenzivním přístupem. Jednoho učitele, Nicka, jsem si moc oblíbila, protože splňoval mou představu o typických Britech (cynický vtipálek). 

Největší pokrok cítím v konverzačních dovednostech, které jsem zlepšila díky mluvení se studenty, učiteli, rodinou atd. - tomu se zkrátka vyhnout ani nedalo a přineslo mi to mnoho praktických dovedností a zlepšení v jazyce. Bohužel ohledně výuky gramatiky sama za sebe necítím nějaké viditelné pokroky, jen jsem si ujistila pár pravidel a naučila se nová slovíčka.

Osmdesát procent všech studentů byli Francouzi, což mě časem dost iritovalo, protože se spolu bavili většinou jen francouzsky a já nerozuměla ani slovo. Jinak jsem si tam ale našla pár milých přátel, především jsem se seznámila s jedním Číňanem a Japonkou, se kterými jsme si padli do oka a zůstáváme v kontaktu. Bohužel první týden odjeli a tak druhý týden už jsem si tolik neužila. 

 

UBYTOVÁNÍ & DOPRAVA V BOURNEMOTHU

S ubytováním jsem byla velmi spokojená. Jediné, co mě malinko vykolejilo, byla změna rodiny na poslední chvíli (první den jsem se ztratila kvůli špatnému zaznačení v mapě), ale jinak vše ok. Paní Pauline mě čekala na nádraží, autem jsme objely Bournemouth a ukázala mi, kde co je, za což jsem jí byla moc vděčná, a pak jsme jely domů. Dům byl útulný a čistý a hned jsem si ho zamilovala. Byla jsem ubytovaná ještě s jednou Francouzkou, která byla moc milá a především upovídaná – což bylo jen dobře, protože jsme si alespoň procvičily angličtinu. Měly jsme každá svůj pokoj a společnou koupelnu pro nás dvě. Ráno o půl osmé byla snídaně a o půl deváté nám jezdil autobus do školy. Jezdily jsme místními Yellow busses, které byly většinou dvoupatrové (předtím jsem 2patrovým ještě nikdy jela). Lístky jsem si koupila dva týdenní, které se vyplatily nejvíc a byly praktické (15 £ za týden na neomezený počet jízd) a využívala jsem tedy autobusu co nejvíc. Bohužel na autobusy nebyl moc spoleh, většinou jezdily pozdě, nebo příliš brzo. Také se mi párkrát stalo, že autobus přejel zastávku, protože jsem nedávala pozor a zapomněla jsem zvednout ruku, aby zastavil. A musela jsem dávat pozor, abych včas zmáčkla tlačítko STOP, aby mi autobus zastavil, protože jinak zastávku přejel. Řidiče se sluší pozdravit a poděkovat mu za jízdu – Briti jsou vůbec velmi zdvořilí a milí – z čehož jsem byla nadšená, protože je to poněkud rozdíl mezi službami v Česku a člověka to potěší, byť to může být maličkost.        

Na večeři jsme většinou byly doma, takže v šest hodin. Potom jsme buď šly s ostatními studenty do města, nebo zůstaly doma. Já ale většinou zůstávala doma, nebo chodila na večerní procházky do okolí.

 

STRAVOVÁNÍ

Od anglické kuchyně jsem toho upřímně moc nečekala, ale jídlo, které vařila má rodina, bylo nadmíru VÝBORNÉ a ZDRAVÉ, takže jsem byla příjemně překvapena. Což se ovšem nedalo říct o školní kantýně, ve které obědy nebyly zdravé ani nijak zvlášť chutné - a především na svou kvalitu drahé (3, 50£ nejméně), takže jídlo jsem si kupovala předem v supermarketu.

 

DOPRAVA

Z dopravy jsem měla poněkud strach, zvláště z orientace v Londýně, ale nakonec to bylo jednodušší, než jsem čekala. Cestování se Student Agency je opravdu pohodlné a většinu cesty jsem využívala jejich zábavního portálu a dívala se na filmy, takže cesta uběhla vcelku rychle. Jediné, co mi vadilo, byly nedodržované a krátké zastávky, které většinou byly na bezinkách s placeným WC a já u sebe neměla žádná eura… Jinak byly v autobuse teplé nápoje zdarma a jiné občerstvení, čehož jsem využila a byla jsem spokojená.

 

VOLNÝ ČAS

Volnočasových aktivit pořádaných školou jsem pár využila, nejvíce mě uchvátil výlet na útesy Old Harry Rocks a návštěva zříceniny hradu z 12. století v malebné krajince Dorsetu, kterou jsme dokonce viděli projíždět starý vlak jako z Harryho Pottera, takže to bylo celé doslova kouzelné. Jinak ale většina aktivit byly večírky, sportovní aktivity, karaoke a party, což není úplně pro mě, takže jsem místo toho bloumala Bournemouthem, procházela knihkupectví a jiné obchůdky, nebo se šla projít nad moře či na pláž. Bournemouth mě opravdu překvapil, je to moc nádherné město, jeden domeček jako z pohádky za druhým, všude zeleň a rozsáhlé parky s úžasným anglickým trávníkem. Jednou jsem dokonce zabloudila kousek od domu naší rodiny a ocitla jsem se uprostřed lesíku a za ním byly louky a farma – to vše téměř uprostřed města!  

 

Jsem opravdu ráda, že jsem mohla studovat právě zde, mé dojmy z první návštěvy Anglie jsou rozhodně kladné a jsem si jistá, že Bournemouth někdy znovu navštívím! V jazyce se cítím jistější a jsem schopná nezávazně konverzovat, takže kurz mi velmi pomohl. To vše jen díky úžasnému Nadačnímu fondu Livie a Václava Klausových a tím chci nesmírně poděkovat, že mi takovou nezapomenutelnou zkušenost umožnil a přeji krásný pobyt všem dalším šťastlivcům, na které se dostane!

 

'Kučerová-Já se spolužákem z Číny''Kučerová-Já nad mořem''Kučerová-Naše třída''Kučerová-Útesy Old Harry Rocks 2''Kučerová-Nad mořem'